RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 28 November 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Islam
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui tentang Ihsan
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan pengertian Islam
b) Menyenaraikan perbuatan yang diperintah oleh Allah
c) Menulis 3 perbuatan yang dilarang oleh Allah
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Menerangkan, Perbincangan
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Berdisiplin, Yakin
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD. Gambar
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3 minit)
|
-Apakah yang kamu dapat lihat daripada gambar itu?
Andaian Jawapan: Orang pergi haji
-Agama apa yang menyuruh umatnya mengaji, solat ?
Andaian Jawapan: Agama Islam
|
-Guru menanyakan soalan yang berkitan dengan gambar kepada pelajar
-Pelajar menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Berani
-Gigih
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusat murid
Pendekatan: -Induktif
Bahan Bantu Mengajar
-Kad Imbasan
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Islam
Bahasa: Selamat dan sejahtera
Istilah: Menyerahkan diri sepenuhnya kepada Allah dengan melaksanakan segala yang diperintahkan dan meninggalkan segala laranganNya
-Agama Islam ialah Ad-Din dan mempunyai cara hidup yang sempurna
|
-Guru menjelaskan tentang pengertian Islam dari segi bahasa dan istilah kepada pelajar di hadapan kelas
-Seorang pelajar diminta untuk membaca pengertian Islam berdasarkan tayangan slide di hadapan kelas
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan Islam kepada pelajar
-Pelajar menjawab soalan guru berdasarkan kefahaman mereka
|
Nilai:
-Gigih
-Berani
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran menerang
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Laptop
-LCD
|
Langkah 2
( 7 minit)
|
Perbuatan yang diperintah oleh Allah dan dilarang oleh Allah
-Perbuatan yang diperintah oleh Allah adalah perbuatan yang baik seperti:
>Mengaji
>Menolong ibu bapa
>Menuntut Ilmu
>Sedekah
>Berzikir
-Perbuatan yang dilarang pula ialah perbuatan yang tidak elok seperti:
>Mencuri
>Membuli
>Mengeluarkan Kata-kata kesat
>Membunuh
>Mengumpat
Faedah melakukan Amar Ma’aruf Nahi Mungkar
-Mendapat ganjaran pahala dari Allah
-Dapat meningkatkan keimanan umat Islam
-Dapat keberkatan hidup di dunia dan akhirat
|
-Guru menerangkan tentang perbuatan yang disuruh dan dilarang oleh Allah
-Guru menyenaraikan perbuatan yang disuruh oleh Allah dan perbuatan yang dilarang oleh Allah
-Pelajar diminta untuk membaca beramai-ramai tentang perbuatan yang disuruh dan dilarang oleh Allah
-Guru menjelaskan faedah melakukan amar ma’ruf nahi mungkar kepada pelajar berdasarkan slide di hadapan kelas
-Dua orang pelajar secara sukarela diminta untuk menyenaraikan 3 faedah melakukan amar ma’ruf nahi mungkar
|
Nilai:
-Keberanian
-Gigih
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran membaca
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Perbincangan
-Dialog
-Soal Jawab
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar
-Slide
-Laptop
-LCD
|
Langkah 3
( 5 minit)
|
-Perbuatan yang disuruh oleh Alah dan perbuatan yang dilarang oleh Allah
|
Aktiviti Pengayaan
-Guru membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan
-Setiap kumpulan diberi satu sampul surat yang mengandungi perbuatan yang disuruh dan dilarang oleh Allah
-Setiap kumpulan melukis setiap satu perbuatan tersebut dan menerangkan faedah melakukan amar ma;ruf nahi mungkar
-Guru memberi bintang kepada kumpulan yang dapat membuat dengan tepat
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Bertoleransi
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Perbincangan
-Lukisan
-Soal Jawab
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar
-Kad soalan
|
Penilaian
(5 minit)
|
Latihan Pengukuhan
-Pengertian Islam
-Perbuatan yang disuruh dan dilarang oleh Allah SWT
-Faedah melakukan amar ma’ruf nahi mungkar
|
-Guru meminta pelajar memadankan soalan dan jawapan dengan betul
-Pelajar memadankan soalan dan jawapan yang betul di dalam slide di hadapan kelas
-Pelajar tidak dibenarkan melihat buku
-Guru dan pelajar bersama-sama menyemak jawapan
|
Nilai:
-Berani
-Berdisiplin
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Perbincangan
-Soal Jawab
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Pentup
(3 minit)
|
-Beberapa orang pelajar merumus kembali pembelajaran pada hari ini
-Pelajar diberi latihan untuk diselesaikan di rumah
|
-Guru meminta beberapa orang pelajar untuk merumuskan kembali pembelajaran pada hari ini
-Beberapa orang pelajar merumus pembelajaran pada hari ini mengikut kefahaman mereka
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Khusyuk
-Berani
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
-Kemahiran menerang
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Merumus
Strategi:
Berpusatkan pelajar
|
Catatan Reflikasi: Saya berasa bersyukur dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Murid-murid di dalam kelas juga memberi kerjasama dan sepenuh perhatian semasa sesi pengajaran dan pembelajaran dijalankan. Saya berpuas hati dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini dan saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing:
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.………………..) (……………….)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 29 November 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Kalimah Syahadah
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui tentang Islam
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan pengertian kalimah syahadah
b) Menyebut kalimah syahadah beserta maksud
c) Menghafal kalimah syahadah
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Menerangkan, Perbincangan
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Berdisiplin, Yakin
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD. Gambar
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3 minit)
|
-Apakah yang kamu dapat lihat dari gambar di atas?
Andaian Jawapan: Kalimah Syahadah
-Waktu bila kamu baca kalimah ini?
Andaian jawapan: Waktu solat, waktu azan
-Kamu semua pernah baca kalimah ini?
Andaian Jawapan: Pernah
|
-Guru menanyakan soalan kepada pelajar berkaitan kad imbasan
-Pelajar menjawab soalan guru berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Keyakinan
-Patuh
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Induktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Kad Imbasan Tulisan
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Kalimah Syahadah
-Allah sebagai tuhan yang mentadbir sekalian alam
-Nabi Muhammad sebagai pesuruh Allah
-Setelah bersyahadah kita wajib melaksanakan janji iaitu:
u Mengerjakan segala suruhan Allah
u Meninggalkan segala larangan Allah
Perbuatan yang disukai oleh Allah:
-Menolong orang susah
-Memberi sedekah
-Menyapu sampah
Perbuatan yang dibenci Allah:
-Mencuri hak orang
-Menconteng dinding
-Membuang sampah merata tempat
|
-Guru menerangkan dan menjelaskan pengertian kalimah syahadah kepada pelajar berdasarkan slide di hadapan kelas
-Guru juga menerangkan bahawa setelah bersyahadah kita perlu melaksanakan perintah Allah dan meninggalkan larangan Allah
-Pelajar diminta untuk memberikan 3 contoh perbuatan yang disukai Allah dan 3 contoh perbuatan yang dibenci Allah
-Guru menanyakan soalan tentang pengertian kalimah syahadah kepada pelajar
-Pelajar menjawab soalan secara beramai-ramai mengikut kefahaman mereka
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Berusah
-Berani
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran
bertutur
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Syarahan
-Dialog
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-LCD
-Laptop
|
Langkah 2
( 7 minit)
|
Lafaz Kalimah Syahadah
Pengertian setiap kalimah:
أشهد -Aku bersaksi
أن لا -bahawa tiada
إله -Tuhan yang disembah
إلا الله -selain Allah
وأشهد -dan aku bersaksi
أن محمدا -bahawa nabi Muhammad
رسول الله -pesuruh Allah
Pengertian keseluruhan kalimah:
“Aku bersaksi bahawa tiada Tuhan yang disembah selain Allah dan aku bersaksi bahawa nabi Muhammad pesuruh Allah”
|
-Guru membaca lafaz kalimah syahadah dihadapan kelas sambil memegang kad imbasan
-Pelajar membaca kalimah syahadah selepas mendengar bacaan guru
-Guru menerangkan satu persatu pengertian kalimah syahadah
-Pelajar dikehendaki menghafal kalimah syahadah secara beramai -ramai
-Guru menyebut pengertian kalimah syahadah secara keseluruhan
-Pelajar menghafal kalimah syahadah beserta pengertiannya
|
Nilai:
-Keyakinan
-Taat
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Hafalan
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar
-Kad imbasan
tulisan
|
Langkah 3
( 5 minit)
|
-Lafaz kalimah syahadah
-Pengertian kalimah syahadah
|
Aktiviti Pengayaan
-Guru membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan
-Guru memberi pecahan kad imabasan tulisan yang terdiri daripada kalimah syahadah dan pengertiannya
-Pelajar mencantumkan kad imbasan tulisan tersebut dengan tepat
-Guru memberi bintang kepada kumpulan yang terpantas dan memberi jawapan yang tepat
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Toleransi
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran membaca
-Kemahiran
Mendengar
Teknik:
-Permainan
-Menerang
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Kad imbasan tulisan
|
Penilaian
(5 minit)
|
-Menghafal kalimah syahadah beserta maksud
-Menghafal maksud setiap kalimah
|
-Guru meminta 3 orang pelajar lelaki dan 3 orang pelajar membaca kalimah syahadah beserta maksud di hadapan kelas
-Pelajar menghafal dan membaca beramai-ramai di dalam kelas
-Guru dan pelajar menyemak kembali bacaan lafaz kalimah syahadah
|
Nilai:
-Berani
-Patuh
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran membaca
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Hafalan
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penutup
(3 minit)
|
-Beberapa orang pelajar merumus kembali pembelajaran pada hari ini
-Pelajar diberi latihan untuk diselesaikan di rumah
|
-Guru meminta beberapa orang pelajar untuk merumuskan kembali pembelajaran pada hari ini
-Beberapa orang pelajar merumus pembelajaran pada hari ini mengikut kefahaman mereka
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Khusyuk
-Berani
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
-Kemahiran menerang
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Merumus
Strategi:
Berpusatkan pelajar
|
Catatan Reflikasi: Saya sangat bersyukur dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana para pelajar memberi perhatian dan berkelakuan yang sangat baik semasa sesi pengajaran dan pembelajaran dijalankan walaupun terdapat sedikit masalah tulisan pada bahan bantu mengajar. Saya berpuas hati dan akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.………………) (………………)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 30 November 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Iman
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui tentang Kalimah Syahadah
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan pengertian Iman
b) Menyebut 2 perkara yang membatalkan Iman
c) Mennyatakan 3 cara meningkatkan keimanan
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Menerangkan, Perbincangan
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Berdisiplin, Yakin,Bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD. Gambar
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3 minit)
|
“Guru menayangkan video lagu doa memelihara Iman”
-Apakah yang kamu dapat lihat dari video tadi?
Andaian Jawapan: lagu doa
-Kamu semua pernah dengar doa itu tak ?
Andaian Jawapan: Pernah / Tak pernah
-Siapa tahu ini doa apa?
Andaian Jawapan: Doa lepas solat, doa orang beriman
|
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan video yang ditayangkan
-Pelajar menjawab soalan guru mengikut pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Gigih
-Taat
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran melihat
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Induktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-LCD
-Laptop
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Iman
Bahasa: membenarkan
Istilah: menyebut dengan lidah, membenarkan dengan hati dan membuktikan dengan perbuatan
Tujuan manusia dijadikan:
-Menyembah kepada Allah
-Menyerah diri kepada Allah
|
-Guru menerangkan tentang pengertian Iman dari segi bahasa dan juga istilah
-Guru menjelaskan tentang tujuan manusia dijadikan di dunia ini
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan pembelajaran hari ini
-Para pelajar menjawab soalan mengikut kefahaman mereka
|
Nilai:
-Patuh
-Tekun
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Soal Jawab
-Syarahan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-LCD
-Laptop
|
Langkah 2
( 5 minit)
|
Memelihara Iman
-Iman adalah sesuatu anugerah yang sangat tinggi nilainya
-Kita wajib menjaga iman kita kerana kita adalah umat Islam
Perkara yang Membatalkan Iman
-Murtad
-Menyekutukan Allah
|
-Guru menjelaskan dengan lebih mendalam lagi tentang iman
-Guru menanyakan pelajar bagaimana cara untuk memelihara keimanan
-Para pelajar menjawab mengikut pengetahuan mereka
-Guru juga menyenaraikan perkara-perkara yang membatalkan iman
-Beberapa orang pelajar diminta untuk memberi 2 perkara yang membatalkan keimanan
|
Nilai:
-Keyakinan
-Gigih
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-LCD
-Laptop
|
Langkah 3
( 7 minit)
|
Cara Meningkatkan Keimanan
-Sentiasa berzikir
-Setiasa membaca Al Quran
-Sentiasa melakukan kebaika
|
Aktiviti Pengayaan
-Guru memberi setiap pelajar satu cara untuk meningkatkan keimanan
-Pelajar dikehendaki melukis perbuatan yang diberi oleh guru secara individu
-Guru membimbing pelajar melukis
-Pelajar membentangkan hasil lukisan di hadapan kelas secara individu
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Berani
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Menerang
-Lukisan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penilaian
(5 minit)
|
-Pengertian Iman
-Tujuan manusia dicipta
-Perkara yang membatalkan Iman
|
-Guru menayangkan slide yang mengandungi soalan-soalan yang pelajar perlu menjawabnya
-Beberapa orang pelajar pergi ke hadapan kelas untuk menjawab soalan
-Guru dan pelajar bersama-sama menyemak semua jawapan yang dibuat oleh pelajar
|
Nilai:
-Patuh
-Yakin
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Penutup
(3 minit)
|
-Beberapa orang pelajar merumus kembali pembelajaran pada hari ini
-Pelajar diberi latihan untuk diselesaikan di rumah
|
-Guru meminta beberapa orang pelajar untuk merumuskan kembali pembelajaran pada hari ini
-Beberapa orang pelajar merumus pembelajaran pada hari ini mengikut kefahaman mereka
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Khusyuk
-Berani
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
-Kemahiran menerang
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Merumus
Strategi:
Berpusatkan pelajar
|
Catatan Refleksi: Saya berasa sangat berpuas hati dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Semua pelajar memberi kerjasama yang sangat baik sewaktu sesi pengajaran dan pembelajaran berlangsung. Murid juga sangat aktif ketika menjawab soalan dan bermain permainan di dalam kelas. Keseluruhannya, saya sangat puas hati dan akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.……………….) (……………..)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 4
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 30 November 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Rukun Iman
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui tentang Iman
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan pengertian Rukun Iman
b) Menyenaraikan 6 rukun Iman
c) Mennyatakan 3 faedah beriman dengan rukun Iman
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Menerangkan, Perbincangan
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Berdisiplin, Yakin,Bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD. Gambar
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3 minit)
|
‘Guru menayangkan video lagu kanak-kanak Rukun Iman’
Apakah yang kamu dapat dengar dan lihat di dalam video tadi?
Andaian Jawapan: Ada budak kecil menyanyi
-Apakah lagu yang sedang mereka nyanyikan tadi?
Andaian Jawapan: Lagu Rukun Iman
-Ada berapa bilangan rukun iman yang kamu semua tahu?
Andaian jawapan: Ada 6
|
-Guru menanyakan soalan berkaitan video yang ditayangkan kepada pelajar
-Para pelajar menjawab soalan guru dengan pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Gigih
-Taat
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran melihat
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Induktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Video
-LCD
-Laptop
|
Langkah 1
( 7 minit)
|
Pengertian Rukun Iman
-Setiap umat Islam wajib mempercayai rukun Iman
-Rukun Iman yang wajib kita percayai ada 6
6 Rukun Iman
-Percaya kepada Allah
-Percaya kepada Malaikat
-Percaya kepada Kitab
-Percaya kepada Rasul
-Percaya kepada Hari Kiamat
-Percaya kepada Qada’ dan Qadar
|
-Guru menerangkan tentang pengertian Rukun Iman kepada pelajar
-Guru mennjelaskan tentang hukum mempercayai Rukun Iman
-Guru menyenaraikan 6 rukun iman di hadapan kelas
-Pelajar membaca 6 rukun iman
-Guru menyoal beberapa orang pelajar mengenai rukun iman
-Pelajar menjawab soalan mengikut pengetahuan dan kefahaman mereka
|
Nilai:
-Taat
-Tekun
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran
Membaca
Teknik:
-Syarahan
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif |
Langkah 2
( 5 minit)
|
Meyakini Rukun Iman
-Sentiasa mempercayai ketentuan yang Allah beri
-Sentiasa mengikuti ajaran nabi dan rasul
-Memperbanyakkan membaca Al-Quran
Faedah mempercayai Rukun Iman
-Dapat mengukuhkan keimanan
-Dapat menjadikan kita hamba yang taat perintah Allah
-Dapat mendekatkan diri dengan Allah
|
-Guru menjelaskan kepada pelajar bahawa kita perlu yakin dengan rukun Iman
-Guru menerangkan cara untuk meyakini rukun Iman
-Pelajar menanyakan tentang faedah mempercayai rukun iman
-Guru menyenaraikan 3 faedah rukun Iman
-Pelajar diminta untuk membaca beramai-ramai tentang faedah mempercayai rukun iman
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Yakin
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran
Membaca
Teknik:
-Syarahan
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Bahan Bantu Mengajar:
-Kitab
|
Langkah 3
( 6 minit)
|
-Percaya kepada Allah
-Percaya kepada Malaikat
-Percaya kepada Kitab
-Percaya kepada Rasul
-Percaya kepada Hari Kiamat
-Percaya kepada Qada’ dan Qadar
|
Aktiviti Pengayaan
-Guru membahagikan pelajar dalam 6 kumpulan
-Setiap kumpulan pelajar diberi satu rukun Iman
-Guru meminta pelajar berbincang di dalam kumpulan sambil mendengar lagu rukun Iman
-Pelajar membentangkan hasil perbincangan mereka di hadapan kelas
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Bertoleransi
-Patuh
Kemahiran:
-Kemahiran membaca
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Perbincangan
-Soal Jawab
-Syarahan
Strategi:
Berpusatkan murid
Bahan Bantu Mengajar:
-Kad imbasan gambar dan tulisan
|
Penilaian
(5 minit)
|
-Pengertian Rukun Iman
-Cara meyakini Rukun Iman
-6 Rukun Iman
-Faedah mempercayai Rukun Iman
|
-Guru menayangkan slide berbentuk latihan padanan
-Beberapa orang pelajar diminta untuk memadankan latihan tersebut
-Guru dan pelajar bersama-sama menyemak latihan samaada betul atau salah
|
Nilai:
-Kesungguhan
-Berani
-Kegigihan
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Laptop
-LCD
|
Penutup
(3 minit)
|
Lagu kanak-kanak Rukun Iman
‘Rukun Iman yang pertama, Percaya pada Allah
Rukun Iman yang kedua, Percaya pada Malaikat
Rukun Iman yang ketiga, Percaya pada Kitab
Rukun Iman yang ke empat, Percaya pada Rasul
Kelimanya, Percaya kepada Hari Kiamat
Keenamnya, Percaya kepada Qada’ dan Qadar
Marilah semua percaya pada 6 Rukun Iman’
|
-Guru membuka lagu kanak-kanak rukun iman
-Pelajar dan guru bersama-sama menyanyikan lagu rukun iman
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Gigih
-Keyakinan
Teknik:
-Nyanyian
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Bahan Bantu Mengajar
-Slide
|
Catatan Refleksi: Saya sangat bersyukur sekali dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana para pelajar memberi kerjasama dan sangat seronok sewaktu sesi pembelajaran dijalankan tadi. Saya sangat berpuas hati dan akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.……………….) (……………….)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 3Disember 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Percaya Kepada Allah
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui senarai rukun Islam
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan nama-nama Allah
b) Menyenaraikan nama-nama Allah
c) Menulis 3 Faedah mengetahui nama-nama Allah
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Mereka Cipta, Banding Beza
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Tolong Menolong dan Setia
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba
Masa/
Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta murid-murid membaca doa beramai ramai
-Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3 minit)
|
-Apakah yang kamu semua dapat lihat ?
Andaian Jawapan: Haiwan, tumbuhan.
-Siapakah yang mencipta mereka semua?
Andaian Jawapan: Allah SWT
|
-Guru menampal gambar pada kad manila di hadapan kelas
-Guru menanyakan beberapan soalan yang berkaitan dengan gambar
-Pelajar cuba menjawab mengikut pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Gigih
-Tekun
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran menulis
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
-Berpusatkan bahan
Pendekatan: -Induktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Kad Imbasan Gambar
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Meyakini Kewujudan Allah
-Kita wajib percaya dan yakin bahawa semua hidupan dicipta oleh Allah.
-Allah SWT adalah tuhan yang Maha Esa dan berkuasa atas segala-galanya.
|
-Guru menerangkan pengertian meyakini kewujudan Allah kepada para pelajar.
-Guru menyatakan bahawa Allah itu adalah tuhan yang Esa.
-Guru menyoal pelajar mengenai perkara yang disampaikan berdasarkan penerangan dan slide.
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Taat
-Khusyuk
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Soal Jawab
-Kemahiran menerang
Pendekatan: -Deduktif
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Langkah 2
( 7 minit)
|
10 Nama-nama Allah ( Asma’ul Husna)
-Ar Rahman
-Ar Rahim
-Al Malik
-Al Quddus
-Al Salam
-Al Mukmin
-Al Muhaimin
-Al Aziz
-Al Jabbar
-Al Mutakabbir
|
-Guru menyebut 10 nama-nama Allah di hadapan kelas.
-Guru menyanyi lagu Asma’ul Husna.
-Guru meminta pelajar menyanyi lagu Asma’ul Husna beramai-ramai.
-Guru menerangkan maksud setiap nama-nama Allah dengan ringkas.
-Guru menyoal dua orang pelajar tentang maksud Ar Rahman, Ar Rahim dan Al Malik.
|
Nilai:
-Khusyuk
-Fokus
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran membaca
-Kemahiran menerang
Teknik:
-Nyanyian
-Soal Jawab
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Video
-Laptop
-LCD
|
Langkah 3
( 5 minit)
|
Aktiviti Pengayaan
-Murid duduk di dalam kumpulan
-Setiap kumpulan melukis ciptaan Allah di muka bumi
-Melukis tumbuhan, haiwan, hidupan
|
-Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan
-Guru memberi kertas dan pen marker kepada setiap kumpulan
-Guru meminta pelajar melukis
-Guru meminta pelajar menerangkan tentang lukisan yang dilukis
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Gigih
-Sentiasa berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran menerang
-Kemahiran menulis
Teknik:
-Kooperatif
-Soal jawab
Strategi:
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan guru
Bahan Bantu Mengajar
-Kertas berwarna
-Pen warna warni
|
Penilaian
(5 minit)
|
Latihan pengukuhan
-Nama-nama Allah
-Pengertian Allah
|
-Guru memberi pelajar latihan pengukuhan
-Pelajar mengisi tempat kosong di latihan yang diberi guru
-Pelajar berbincang sesama sendiri tentang soalan yang diberi
-Guru membincangkan jawapan bersama pelajar
-Guru menyemak jawapan pelajar
|
Nilai:
-Gigih
-Tekun
-Khusyuk
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penutup
(3 minit)
|
-Lagu nama-nama Allah dipasangkan dan menyanyi bersama-sama pelajar dan guru
|
-Pelajar diminta merumus pembelajaran pada hari ini
-Guru dan murid mengalunkan Asma’ul bersama-sama sebagai penutup
|
Nilai:
-Yakin
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
Teknik:
-Nyanyian
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Catatan Refleksi: Saya berasa sangat bersyukur dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana para pelajar sangat berdedikasi dan mengikut arahan ketika di dalam kelas. Mereka juga sangat aktif ketika guru melaksanakan aktiviti dalam kelas. Secara keseluruhannya, saya sangat berpuas hati dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini dan pasti akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.……………….) (……………….)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 6
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 4Disember 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Beriman Kepada Malaikat
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui senarai rukun Islam
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan nama-nama Malaikat
b) Menyenaraikan nama-nama Malaikat
c) Menulis 3 Faedah mengetahui nama-nama Malaikat
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Mereka Cipta, Banding Beza
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Tolong Menolong dan Setia
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta murid-murid membaca doa beramai ramai
-Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
( 3 minit)
|
‘Tayangan Video Nama Malaikat’
-Apakah yang kamu lihat dalam video ini?
Andaian Jawapan: Nama malaikat
-Berapa bilangan malaikat yang terdapat dalam video ini?
Andaian Jawapan: Ada 10
|
-Guru menayangkan video di hadapan kelas menggunakan projektor
-Pelajar menonton video dengan fokus
-Guru menanyakan beberapa soalan yang berkaitan dengan video
-Pelajar cuba menjawab soalan mengikut pengetahuan sedia ada
|
Nilai:
-Tekun
-Menghayati
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran melihat
-Kemahiran set induksi
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Bahan Bantu Mengajar:
-Video
-LCD
-Laptop
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Malaikat
-Malaikat adalah makhluk Allah yang dijadikan daripada ‘nur’
-Bilangan mereka banyak
-Mereka tidak makan, minum, tidur, dan bukan dari jenis lelaki atau perempuan
-Mereka sentiasa taat melaksanaan perintah Allah
|
-Guru menyebut dan menerangkan pengertian malaikat kepada para pelajar
-Guru menerangkan sifat-sifat malaikat kepada pelajar
-Guru menyoal pelajar tentang perkara yang berkaitan berdasarkan slide
|
Nilai:
-Khusyuk
-Menghayati
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Kitab
|
Langkah 2
( 6 minit)
|
Nama-nama malaikat dan tugasnya
-Jibril (menyampaikan wahyu)
-Mikail (menurunkan rezeki)
-Israfil (meniup sangkakala)
-Izra’il (mengambil nyawa)
-Munkar (soal manusia dalam kubur)
-Nakir (soal manusia dalam kubur)
-Raqib (mencatat amal kebaikan)
-Atid (mencatat amal keburukan)
-Riduan (menjaga syurga)
-Malik (menjaga neraka)
|
-Guru menyebut dan menyenaraikan nama-nama malaikat
-Guru menangkan tugas-tugas malaikat
-Guru menyanyi lagu nama-nama malaikat
-Guru menanya soalan kepada 3 orang pelajar mengenai nama malaikat dan tugasnya
-Guru menyatakan bahawa orang Islam wajib mempercayai adanya para malaikat
|
Nilai:
-Khusyuk
-Yakin
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Nyanyian
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Laptop
-LCD
|
Langkah 3
( 6 minit)
|
Aktiviti Pengayaan
-Nama-nama Malaikat
-Tugas-tugas Malaikat
|
-Guru memberi kad imbasan tulisan kepada pelajar
-Setiap pelajar memegang kad imbasan tulisan yang mempunyai nama dan tugas malaikat
-Guru menerangkan cara untuk melaksanakan aktiviti ter-Setiap pelajar dikehendaki menyusun kad tersebut dengan betul
sebut
-Guru meminta pelajar menerangkan nama malaikat dan tugasnya
-Pelajar menyusun kad tersebut dan menerangkannya sekali sambil mendengar lagu nama-nama malaikat
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Gigih
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran menerang
Strategi:
-Berpusatkan pelajar
-Berpusatkan guru
Bahan Bantu Mengajar:
-Kad Imbasan Tulisan
-Video
|
Penilaian
(5 minit)
|
Latihan pengukuhan
-Pelajar memadankan soalan dan jawapan yang betul di dalam slide di hadapan kelas
-Pelajar memadankan nama malaikat dan tugasnya
-Pelajar tidak dibenarkan melihat buku
|
-Guru menayangkan soalan di dalam slide di hadapan kelas
-Pelajar meamdankan jawapan dengan betul
-Guru membuat perbincangan dan menyemak jawapan bersama-sama pelajar
|
Nilai:
-Gigih
-Tekun
-Khusyuk
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penutup
(3 minit)
|
-Lagu nama-nama malaikat dipasangkan dan pelajar menyanyi dengan penuh semangat
|
-Pelajar diminta merumus pembelajaran pada hari ini
-Guru dan murid menyanyikan lagu nama-nama malaikat bersama-sama sebagai penutup
|
Nilai:
-Yakin
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
Teknik:
-Nyanyian
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Catatan Refleksi: Saya berasa sangat puas hati dan bersyukur untuk sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Para pelajar sangat positif dan sentiasa aktif di dalam kelas walaupun sedikit sukar untuk mengawal kelas pada hari ini. Namun secara keseluruhannya saya berpuas hati untuk sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.……………….) (……………..)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 7
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 5 Disember 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Beriman Kepada Kitab
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui tentang beriman kepada Malaikat
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan nama-nama kitab
b) Menyenaraikan nama-nama kitab
c) Menulis 3 Faedah mengetahui dan mempercayai kitab
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Mereka Cipta, Banding Beza
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Tolong Menolong dan Setia
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD
Langkah/ Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3 minit)
|
‘Guru membawa Al Quran dan membacanya’
-Apakah yang kamu faham dengan apa yang saya lakukan?
Andaian jawapan: Baca quran
-Kamu semua suka membaca Al Quran ke tidak?
Andaian jawapan: sangat suka
|
-Guru membaca Al Quran di hadapan kelas dengan bertarannum
-Guru bertanyakan beberapa soalan yang berkaitan dengan situasinya
-Pelajar menjawab soalan mengikut pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Tekun
-Menghayati
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran melihat
-Kemahiran set induksi
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Bahan Bantu Mengajar
-Al-Quran
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Kitab
-Kitab adalah himpunan wahyu Allah yang mengandungi petunjuk dan panduan hidup yang diturunkan oleh Allah kepada para rasulnya melalui malaikat Jibril
-Setiap ajaran yang terdapat di dalam kitab adalah wajib ditaati oleh manusia
|
-Guru menerangkan pengertian kitab secara terperinci di hadapan kelas
-Guru menerangkan kepada pelajar bahawa segala ajaran yang terkandung di dalam kitab adalah wajib diaati
-Beberapa orang pelajar diminta untuk menerangkan pengertian kitab
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Taat
-Khusyuk
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Soal Jawab
-Kemahiran menerang
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Kitab
|
Langkah 2
( 6 minit)
|
Nama-nama kitab dan nabi yang diturunkan kepadanya kitab
-Kitab Zabur > Nabi Daud
-Kitab Taurat> Nabi Musa
-Kitab Injil> Nabi Isa
-Kitab Al Quran> Nabi Muhammad Saw
-Kitab Al Quran merupakan panduan dan sumber hukum bagi umat Islam
|
-Guru menyenaraikan dan menyebut nama kitab-kitab yang perlu diketahui
-Guru menerangkan nama nabi-nabi yang diturunkan kepadanya kitab
-Guru menjelaskan kandungan yang terdapat di dalam Al-Quran:
>Ajaran Aqidah
>Syariah
>Akhlak
>Kisah para nabi & orang soleh
-Pelajar diminta untuk membaca kembali apa yang diajarkan oleh guru
|
Nilai:
-Gigih
-Memahami
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran menerang
Teknik:
-Nyanyian
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Kitab
-Slide
|
Langkah 3
( 6 minit)
|
-Nama-nama Nabi yang diturunkan Kitab
-Nama-nama Kitab yang diturunkan kepada Nabi
|
Aktiviti Pengayaan
-Guru membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan
-Setiap pelajar duduk di dalam kumpulan dan diberi keratan puzzle yang mengandungi nama nabi dan kitabnya
-Guru memberi keratan puzzle kepada pelajar
-Pelajar menyelesaikannya dan dikehendaki menerangkannya di hadapan kelas
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran menerang
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Kooperatif
-Permainan
Strategi:
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan guru
Bahan Bantu Mengajar:
-Puzzle
|
Penilaian
(5 minit)
|
Latihan Pengukuhan
-Pelajar diberi soalan di dalam kertas dan perlu mengisi tempat kosong
-Pelajar tidak dibenarkan merujuk buku teks untuk menjawab soalan tersebut
|
-Guru mengedarkan latihan mengenai tajuk yang dipelajari kepada para pelajar
-Pelajar menjawab soalan yang diberi
-Guru membincangkan jawapan setelah murid selesai menjawab
|
Nilai:
-Gigih
-Tekun
-Khusyuk
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penutup
(3 minit)
|
-Dua orang pelajar merumus kembali pelajaran yang telah dipelajari pada hari ini
|
-Pelajar diminta merumus pembelajaran pada hari ini
-Guru dan murid bersama-sama mengimbas kembali pelajaran hari ini dan memberi kerja sekolah
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Yakin
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Teknik merumus
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini berjalan dengan sangat lancar. Para pelajar juga menunjukkan minat dan semangat ketika belajar.Saya sangat berpuas hati dan saya pasti akan melakukan penambahbaikan dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.………………..) (…………………)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 8
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 6 Disember 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Beriman Kepada Rasul
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui tentang beriman kepada kitab
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan nama-nama Nabi
b) Menyenaraikan nama-nama Rasul
c) Menulis 3 Faedah mengetahui nama-nama Nabi dan Rasul
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Menerangkan
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Tolong Menolong dan yakin
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD. Gambar
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3minit)
|
“ADAM”“IDRIS” “LUT”
-Kamu semua tahu tak, ini semua nama siapa?
Andaian jawapan: Orang, nabi, rasul.
-Berapa bilangan nabi dan rasul ?
Andaian jawapan: Ramai
|
-Guru memegang beberapa kad imbasan tulisan di hadapan kelas
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan kad imbasan tulisan tersebut
-Para pelajar cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Bersungguh
-Taat
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Bahan Bantu Mengajar:
-Kad Imbasan Tulisan
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Nabi dan Rasul
-Nabi: Lelaki mulia pilihan Allah yang diberi wahyu untuk dirinya sendiri dan tidak wajib menyampaikan kepada umatnya
-Rasul: Lelaki mulia pilihan Allah yang diberi wahyu untuk dirinya sendiri dan wajib menyampaikan kepada umatnya
-Nabi dan Rasul menerima wahyu daripada Allah melalui malaikat Jibril
|
-Guru menerangkan pengertian nabi dan rasul dihadapan kelas berdasarkan slide
-Guru menjelaskan bahawa wahyu itu diturunkan oleh Allah kepada nabi dan rasul melalui malaikat Jibril
-Guru meminta beberapa orang pelajar untuk menerangkan kembali pengertian nabi dan rasul di hadapan kelas
|
Nilai:
-Berdisiplin
-Yakin
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran berkomunikasi
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran menulis
Teknik:
-Teknik menerang
-Teknik soal jawab
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Laptop
-LCD
|
Langkah 2
( 7 minit)
|
Nama nabi-nabi dan rasul-rasul
-Bilangan sebenar nabi dan rasul adalah ramai
-Hanya 25 orang sahaja yang wajib diketahui
>Adam >Syu’ib
>Idris >Musa
>Nuh >Harun
>Hud >Zulkifli
>Soleh >Daud
>Ibrahim >Sulaiman
>Ismail >Ilyas
>Ishak >Ilyasa’
>Yaakub >Yunus
>Yusuf >Zakaria
>Ayub >Yahya
>Isa >Muhammad
>Lut
Faedah mengenali Nabi & Rasul
-Mendapat ganjaran pahala dari Allah
-Memberi ketenangan dalam hidup
-Dapat mendekati diri dengan Allah
|
-Guru menjelaskan bahawa bilangan sebenar nabi dan rasul adalah ramai dan yang wajib diketahui hanyalah 25 sahaja
-Guru menyebut satu persatu 25 nama nabi dan rasul
-Para pelajar menyebut bersama-sama nabi dan rasul berdasarkan slide yang ditayangkan
-Guru menerangkan beberapa faedah yang diperoleh apabila mengenali nabi dan rasul
-Beberapa orang pelajar diminta untuk menerangkan 3 faedah mengenali nabi dan rasul
|
Nilai:
-Yakin
-Gigih
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran berkomunikasi
-Kemahiran
Memdengar
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Kitab
|
Langkah 3
( 5 minit)
|
Aktiviti Pengayaan
-Setiap pelajar duduk di dalam kumpulan dan diberi soalan dalam sampul
-Pelajar dikehendaki melakukan perbincangan di dalam kumpulan
|
-Guru membahagikan pelajar mengikut kumpulan dan memberi sampul surat yang berisi soalan
-Pelajar duduk di dalam kumpulan dan membincangkan tentang soalan yang diperolehinya
-Guru meminta pelajar membincangkan jawapan dan bentangkan di hadapan kelas
-Setiap pelajar dikehendaki menerangkan jawapan mereka setelah melakukan perbincangan
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Bertanggung- jawab
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran membaca
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran menerang
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penilaian
( 3 minit)
|
Latihan Pengukuhan
-Guru menayangkan soalan yang berkaitan dengan tajuk pembelajaran hari ini
-Pelajar diminita menjawab soalan tersebut
|
-Guru membuka soalan dalam slide dan ditayangkan di hadapan kelas
-Beberapa pelajar ke hadapan kelas dan menjawab soalan yang berkaitan dengan tajuk pembelajaran hari ini
-Guru dan pelajar bersama-sama menyemak jawapan yang di jawab oleh pelajar
|
Nilai:
-Berani
-Yakin
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penutup
(2 minit)
|
-Lagu nama nabi dan rasul yang bertemakan omar dan hana dipasangkan di hadapan kelas
|
-Guru memasang lagu bertajuk “Nama Nabi dan Rasul”
-Pelajar menyanyi dengan penuh semangat
-Guru dan pelajar bersama-sama menyanyikan lagu nama nabi dan rasul
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al-Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Bersungguh-
Sungguh
-Berani
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Nyanyian
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Catatan Refleksi: Saya berasa begitu bersyukur dan berpuas hati untuk sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana semua pelajar sangat memberi respon positif semasa sesi pengajaran dan pembelajarn. Keseluruhannya saya sangat berpuas hati dan bersyukur serta pasti saya akan menambah baik pengajaran saya dari semasa ke semasa.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.…………………) (………………….)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 9
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 6 Disember 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Beriman Kepada Hari Kiamat
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, Kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab,Merumus
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui tentang beriman kepada Malaikat
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan nama-nama Hari-hari Kiamat
b) Menyenaraikan nama-nama Hari Kiamat
c) Menulis 3 Faedah mempercayai Hari Kiamat
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Mereka Cipta, Banding Beza
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Berani,Bersungguh-sungguh
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
(3minit)
|
“Suasana kelas Gelap dan guru memasang audio petir, kilat dan kemusnahan makhluk”
-Apakah yang kamu dengar dan dapat lihat?
Andaian jawapan: Bunyi guruh, alam musnah
-Apakah perasaan kamu apabila menghadapi situasi ini?
Andaian jawapan: Takut dan seram
-Bilakah waktu yang berlakunya situasi itu?
Andaian jawapan: Hari Kiamat
|
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan situasi tersebut
-Pelajar menjawab soalan mengikut pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Tekun
-Yakin
-Bersungguh
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
Teknik:
-Soal Jawab
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
-Berpusatkan bahan
Bahan Bantu Mengajar:
-Video
-LCD
-Laptop
|
Langkah 1
( 6 minit)
|
Pengertian Hari Kiamat
-Hari yang akan berlakunya satu masa nanti semua manusia, haiwan, makhluk binasa gunung-ganang akan berguncang dan hanya Allah sahaja yang mengetahui berlakunya hari kiamat
-Peristiwa ini telah disebut di dalam surah Al Zalzalah
-Manusia akan dihimpun di di padang mahsyar setelah dihidupkan semula
-Amalan baik dan buruk akan dihitung dan diberi balasan sama ada Syurga atau Neraka
|
-Guru menjelaskan kepada pelajar pengertian hari kiamat dengan jelas dan teliti
-Seorang pelajar diminta untuk membacakan semula pengertian hari kiamat berpandukan kitab
-Guru menerangkan pula bahawa peristiwa tersebut terkandung di dalam surah Al Zalzalah dan menjelaskan satu persatu mengikut pengertian ayat
-Para pelajar membaca surah Al Zalzalah secara beramai-ramai
|
Nilai:
-Berani
-Tekun
-Khusyuk
Kemahiran:
-Kemahiran membaca
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran menerang
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Kitab
|
Langkah 2
( 6 minit)
|
Nama-nama Hari Kiamat
-Di dalam Al Quran, Hari Kiamat disebutkan dengan beberapa nama. Antaranya ialah :
~Hari Penghapusan
~Hari Kebangkitan
~Hari Perhimpunan
~Hari Perhitungan
~Hari Pembalasan
Faedah mempercayai Hari Kiamat
-Dapat mendekatkan diri dengan Allah
-Dapat menimbulkan rasa keinsafan
-Dapat membantu kita melakukan amal ibadah
|
-Guru menjelaskan pada pelajar bahawa hari kiamat mempunyai pelbagai nama
-Pelajar menyebut nama-nama hari kiamat secara beramai-ramai
-Guru menerangkan 3 faedah mempercayai hari kiamat
-Dua orang pelajar diminta untuk menerangkan kembali 3 faeda mempercayai hari kiamat
|
Nilai:
-Khusyuk
-Tekun
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran menerang
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Kitab
|
Langkah 3
( 5 minit)
|
Aktiviti Pengayaan
-Pelajar dibahagikan mengikut kumpulan
-Setiap kumpulan akan ke hadapan kelas untuk melontarkan bola dan bola tersebut perlu terkena pada nama-nama hari kiamat
-Pelajar diberi ganjaran sekiranya jawapan tepat
|
-Guru membahagikan murid dalam kumpulan
-Pelajar ke hadapan kelas mengikut kumpulan dan akan melontarkan bola mengikut giliran masing masing dan mendapatkan jawapan yang tepat
-Guru memberi ganjaran kepada pelajar sekiranya jawapan tepat
-Setiap kumpulan pelajar mendapat bintang sebagai tanda semangat
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Tekun
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Permainan
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Penilaian
(5minit)
|
Latihan Pemgukuhan
-Pelajar diberi soalan oleh guru di dalam kertas berkaitan tajuk hari kiamat
-Pelajar mehjawab soalan tersebut bagi memastikan pelajar memahami pengajaran pada hari ini
|
-Guru memberi soalan latihan berkaitan tajuk hari kiamat pada pelajar
-Pelajar menjawab soalan mengikut kafahaman masing-masing
-Guru dan pelajar menyemak jawapan bersama-sama
|
Nilai:
-Taat
-Tekun
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan pelajar
-Berpusatkan guru
|
Penutup
(3 minit)
|
-Beberapa orang pelajar merumus kembali pembelajaran pada hari ini
-Pelajar diberi latihan untuk diselesaikan di rumah
|
-Guru meminta beberapa orang pelajar untuk merumuskan kembali pembelajaran pada hari ini
-Beberapa orang pelajar merumus pembelajaran pada hari ini mengikut kefahaman mereka
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Khusyuk
-Berani
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
-Kemahiran menerang
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Merumus
Strategi:
Berpusatkan pelajar
|
Catatan Refleksi: Saya berasa sangat berpuas hati dan bersyukur dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana para pelajar telah memberi sepenuh perhatian semasa sesi pengajaran sedang berlangsung. Walaubagaimanapun saya perlu dan akan memastikan bahawa saya membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa untuk menjadikan sesi pengajaran dan pembelajaran lebih menarik.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.……………….) (……………….)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 10
Nama Guru: a)Syahrin Najiha Binti Gumono
Matapelajaran: Tauhid Darjah 1
Kelas: 1 Muslim
Tarikh: 7 Disember 2018
Masa: 2.30 - 3.30 Petang
Bilangan: 20 Orang
Tajuk: Beriman Kepada Qada’ dan Qadar
Kemahiran: Kemahiran Membaca, Kemahiran Mendengar, Kemahiran Menulis
Kaedah: Dialog, Syarahan, Perbincangan, Soal Jawab,Merumus
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah mengetahui beriman kepada Hari Kiamat
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan pengertian Qada’
b) Menyebut pengertian Qadar
c) Menulis 3 Faedah mempercayai Qada’ dan Qadar
Kemahiran Berfikir: Soal Jawab, Merumus, Berbincang, Banding Beza
Penerapan Nilai: Khusyuk, Disiplin, Taat, Berani,Bersungguh-sungguh
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, Kertas Warna, Kitab, Komputer Riba, LCD
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2minit)
|
-Ucapan salam dan bacaan doa
|
-Guru meminta pelajar membaca doa beramai ramai
-Pelajar dan guru membaca bersama-sama doa pelajaran
|
Nilai:
-Khusyuk
|
Set Induksi
( 3 minit)
|
“SAKIT” “BANJIR”
-Apakah yang kamu lihat daripada perkataan tersebut?
Andaian jawapan: Sakit, banjir
-Siapa yang bagi sakit, banjir semua?
Andaian Jawapan: Allah SWT
-Kenapa berlakunya banjir dan sakit ?
Andaian Jawapan: Ketentuan Allah
|
-Guru memegang beberapa kad imbasan tulisan di hadapan kelas
-Guru menanyakan soalan yang berkaitan dengan kad imbasan tulisan tersebut
-Para pelajar cuba menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka
|
Nilai:
-Bersungguh
-Taat
-Tekun
Kemahiran:
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Pengertian Qada’ dan Qadar
-Qada’ ialah pelaksanaan ketetapan atas kejadian yang berlaku kepada makhluk seperti kaya, miskin, untung, rugi, cantik, hodoh dan sebagainya
-Qadar ialah ukuran dan sukatan ke atas ketetapan yang telah ditentukan oleh Allah SWT kepada setiap makhluknya seperti waktu dan tempoh masa berlakunya sakit
|
-Guru menjelaskan kepada pelajar tentang pengertian Qada’ secara terperinci di hadapan kelas
-Seorang pelajar lelaki dan seorang pelajar perempuan diminta untuk membacakan semula pengertian Qada’ berdasarkan slide yang ditayangkan di hadapan kelas
-Guru menerangkan pula pengertian Qadar kepada pelajar
-Semua pelajar membaca pengertian Qadar secara bersama-sama
-Guru menanyakan beberapa soalan berkaitan Qada’ dan Qadar kepada pelajar
-Pelajar menjawab soalan mengikut kefahaman mereka
|
Nilai:
-Fokus
-Berani
-Berdisiplin
Kemahiran:
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Kitab
|
Langkah 2
( 7 minit)
|
Keyakinan Kepada Qada’ dan Qadar
-Semua orang Islam wajib percaya kepada Qada’ dan Qadar
-Salah satu tanda kita percaya akan Qada’ dan Qadar Allah ialah kita redha dengan apa yang telah ditakdirkan berlaku ke atas kita setelah berusaha dengan bersungguh-sungguh
-Kita tidak mengeluh jika ditimpa kesusahan
-Kita tidak marah dengan apa sahaja halangan yang terpaksa ditempuhi
Faedah mempercayai Qada’ dan Qadar Allah
-Dapat menjadikan seseorang individu itu lebih sabar dan tabah
-Dapat mendekatkan diri dengan Allah
-Dapat meningkatkan keimanan seseorang kepada Allah
|
-Guru menjelaskan kepada murid tentang hukum mempercayai dan beriman kepada Allah
-Pelajar menyatakan bahawa beriman kepada Qada’ dan Qadar ialah wajib
-Guru menerangkan pula tanda-tanda seseorang itu beriman kepada Qada’ dan Qadar
-Seorang pelajar diminta untuk menyenaraikan tanda-tanda seseorang itu percaya kepada Qada’ dan Qadar
-Guru menjelaskan kepada pelajar faedah-faedah mempercayai Qada’ dan Qadar Allah
-Pelajar diminta untuk menyenaraikan 3 faedah mempercayai Qada’ dan Qadar
|
Nilai:
-Berani
-Yakin
-Taat
Kemahiran:
-Kemahiran bertutur
-Kemahiran mendengar
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
-Syarahan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
Pendekatan: -Deduktif
Bahan Bantu Mengajar:
-Slide
-Kitab
|
Langkah 3
( 5 minit)
|
Aktiviti Pengayaan
-Kad imbasan tulisan dan kad imbasan gambar yang mengandungi tajuk pembelajaran hari ini diletakkan di atas meja secara berselerak
-Para pelajar berada dalam kumpulan masing masing akan bergilir-gilir memadankan kad imbasan gambar dan kad imbasan tulisan dengan betul
-Kumpulan yang dapat memadankan dengan betul dan tepat akan mendapat bintang
|
-Guru membahagikan pelajar dalam beberapa kumpulan
-Para pelajar duduk di dalam kumpulan masing-masing
-Guru menjelaskan cara permainan ini dengan betul
-Pelajar mengikut giliran masing-masing akan memadankan kad-kad tersebut di hadapan kelas
-Guru memberi bintang kepada kumpulan pelajar yang dapat memadankannya dengan tepat
|
Nilai:
-Bekerjasama
-Bertoleransi
-Berusaha
Kemahiran:
-Kemahiran membaca
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Permainan
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan pelajar
|
Penilaian
(5 minit)
|
Latihan Pengukuhan
-Guru memberi kertas soalan yang mengandungi pembelajaran hari ini seperti pengertian Qada’ dan Qadar, hukum beriman dengan Qada’ dan Qadar dan faedah beriman dengan Qada’ dan Qadar
|
-Guru memberi para pelajar kertas soalan untuk menguji kefahaman pelajar mengenai tajuk pembelajaran
-Pelajar menjawab soalan-soalan yang diberi mengikut kefahaman mereka mengenai tajuk tersebut
-Guru dan pelajar bersama-sama menyemak jawapan di dalam kelas
|
Nilai:
-Fokus
-Yakin
-Gigih
Kemahiran:
-Kemahiran menulis
-Kemahiran membaca
-Kemahiran mendengar
Teknik:
-Soal Jawab
-Perbincangan
Strategi:
-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
|
Penutup
(3minit)
|
-Beberapa orang pelajar merumus kembali pembelajaran pada hari ini
-Pelajar diberi latihan untuk diselesaikan di rumah
|
-Guru meminta beberapa orang pelajar untuk merumuskan kembali pembelajaran pada hari ini
-Beberapa orang pelajar merumus pembelajaran pada hari ini mengikut kefahaman mereka
-Bacaan tasbih kafarah dan surah Al Asr sebagai penutup
|
Nilai:
-Khusyuk
-Berani
-Yakin
Kemahiran:
-Kemahiran merumus
-Kemahiran menerang
-Kemahiran membaca
Teknik:
-Merumus
Strategi:
Berpusatkan pelajar
|
Catatan Refleksi: Saya berasa sangat bersyukur dengan pengajaran saya pada hari ini.Hal ini kerana murid-murid memberi respon positif terhadan sesi pembelajaran mereka dan sekali gus menjadikan kelas mudah untuk dikawal. Oleh itu, saya akan berusaha untuk terus membuat penambabaika di atas segala kekurangan saya ketika sesi pengajaran dan pembelajaran dilaksanakan.
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing:
Disediakan Oleh, Disahkan Oleh,
(.………………..) (……………….)




No comments:
Post a Comment