Wednesday, 9 January 2019

10 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 1)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Tajuk: Haji dan Umrah
Kemahiran: Kemahiran mendengar, membaca dan menulis.
Kaedah: Syarahan
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar mengetahui maksud haji dan umrah.
Hasil Pembelajaran: a) Menyenaraikan tujuan haji dan umrah.
                                    b) Menerangkan hikmah haji dan umrah dilaksanakan.
                                    c) Menulis 3 faedah menerjakan haji dan umrah.
Kemahiran Berfikir: Kemahiran mendengar, membaca dan menulis.
Penerapan Nilai: Khusyuk, taat dan berdisiplin.
Bahan Bantu Mengajar: Kad manila, kertas warna dan komputer riba.





MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
(2 min)

Ucapan salam dan bacaan doa. بسم الله الرحمن الرحيم. اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

-Guru meminta pelajar membaca doa.
-Guru dan murid membaca doa bersama-sama.

Nilai : Khusyuk
Set Induksi
(5 min)

(Gambarajah Ka’abah.)
Guru: Apa yang kamu lihat?
Andaian jawapan: Ka’abah, Mekah.

1.Guru menampalkan gambarajah kaabah menggunakan kad manila di papan putih.
2. Guru menyoal pelajar tentang gambarajah di papan putih.
3. Guru menerangkan topic pembelajaran hari ini.

Kemahiran berfikir:
-Membuat pemerhatian.

Nilai : - Patuh
           - Taat

Strategi : Pusatkan  
                Bahan.

BBM : - Kad Manila
            Bergambar

Langkah 1 
(5 min)

1.Menayangkan video perjalanan ibadah haji dan umrah.
2.Menyaksikan seluruh umat manusia dari pelusuk dunia mengelilingi kaabah.
3. Menunjukkan kesungguhan beribadat di rumah Allah.


1.Guru menceritakan kepada murid keadaan ibadah haji dan umrah berlangsung
2.Guru meminta murid membincangkan suasana semasa musim haji dan umrah.


Bahan Bantu Mengajar : Pemancar cahaya 'LCD'

Strategi : Berpusatkan bahan.

Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat


   
Langkah 2
(7 min)
1.Akibat melalaikan ibadah haji dan umrah
2. Kesan buruk mengabaikan ilmu haji dan umrah.
 1.Guru melakukan aktiviti perbincangan di kalangan murid-murid

2.Guru dan murid-murid bersama-sama membincangkan jawapan dengan tepat

 3. Guru menyemak jawapan daripada murid-murid

Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, patuh dan bekerjasama.
Langkah 3
(5 min)
1.Suasana semasa ibadah haji dan umrah dijalankan.

1.Guru meminta pelajar menerangkan keadaan semasa Jemaah haji melaksanakan haji dan umrah.

2.Murid-murid menerangkan suasana haji dan umrah berdasarkan video.

Bahan Bantu Mengajar :
Lembaran kerja, LCD, kad manila bergambar.

Strategi : Berpusatkan murid.

Nilai : Berdisiplin, Patuh, Taat

Penilaian
(5 min)

Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

1. Hikmah melaksanakan ibadah haji adalah _______.

2. Dalil pensyariatan Haji adalah _______.

3. Faedah menunaikan haji dan umrah adalah _______.


1.Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid

2.Guru membuat soal jawab dengan menggunakan aktiviti mengisi tempat kosong.



Bahan Bantu Mengajar :
Lembaran kerja, kad manila bergambar.

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Patuh, Taat

Penutup
(3 min)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan ibadah haji dan umrah.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
 Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.


Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.






 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 2)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Pelaksanaan ibadah Haji dan Umrah
Kemahiran: Kemahiran berfikir, bertutur dan menulis.
Kaedah: Syarahan dan Dialog.
Pengetahuan Sedia Ada: Sesetengah pelajar pernah mengerjakan haji dan umrah dan berkongsi kisah mereka.
Hasil Pembelajaran: a)Murid dapat menyatakan syarat-syarat wajib haji dan umrah
b)Murid dapat menulis rukun-rukun haji 
c)Murid dapat menceritakan amalan sunat ketika ibadah haji dan umrah  dikerjakan

Kemahiran Berfikir: : Kemahiran berfikir, bertutur dan menulis.
Penerapan Nilai: Berdisiplin, taat dan patuh.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, kad gambar, lembaran kerja, komputer riba, Skrin Pemancar Cahaya (LCD).








MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
(2min)

Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله


 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru


Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi
(3min)
Replika ka'bah
    (1)   Guru menunjukkan replika ka'bah kepada murid-murid
     (2)   Guru bertanyakan perkaitan surah replika tersebut dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan replika ka'bah dengan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad keras, warna air, kotak,kertas warna

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar

Langkah 1
(5 min)
Guru menunjukkan cara mengerjakan haji dan umrah
    (1)   Guru menceritakan perlaksanaan ibadah haji dan umrah mnggunakan replika ka'bah
     (2)   Guru meminta murid membincangkan perjalanan haji dan umrah berlangsung

Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru, berpusatkan bahan dan  berpusatkan murid

Langkah 2
(7 min)
Amalan-amalan sunat haji dan umrah :

(1)Memotong kuku
(2)Mandi sunat ehram
(3)Memakai kain berwarna putih


(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama

Langkah 3
(5min)
Menunjukkan kain ihram.
1.Guru membuat cara-cara memakai ihram.
2.Guru mengagihkan kain ihram pada setiap kumpulan dan meminta setiap sorang dari ahli kumpulan memakai ihram dibantu ahli kumpulan.
 Nilai : Bekerjasama, gigih dan taat.
Strategi : Berpusatkan guru dan murid.
Penilaian
(5min)
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

(1)Rukun haji dan umrah

   (1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
     (2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini

 Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Bekerjasama.

Penutup
(3min)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari

1.Guru membuat rumusan berkenaan pelaksanaan   ibadah haji dan umrah.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.


Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 3)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Dam haji dan umrah
Kemahiran: Membaca, mendengar, bercerita dan menulis.
Kaedah: Bercerita dan menyanyi.
Pengetahuan Sedia Ada: Sebahagian murid mempunyai ibu bapa yang sudah menjalani ibadah haji dan umrah
Hasil Pembelajaran: (1) Murid dapat mengetahui pengertian dam haji dan umrah
(2) Murid dapat mengetahui jenis-jenis dam
(3) Murid dapat mengetahui kesalahan yang diwajibkan dam

Kemahiran Berfikir: Membaca, mendengar dan menulis.
Penerapan Nilai: Fokus dan taat.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, kad manila, lembaran kerja, komputer riba dan Skrin Pemancar Cahaya (LCD).










MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan

-2min
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.                                              
Set Induksi
-3min
 Tayangan video di mekah.
 (1)   Guru menayangkan video kepada murid-murid
     (2)   Guru bertanyakan perkaitan video dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan

Bahan Bantu Mengajar : Pemancar cahaya LCD

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Taat

Langkah 1

-5min
Pengertian dam haji dan umrah
1. Guru menerangkan pengertian dam haji dan umrah
2.  Guru meminta murid menerangkan apa yang difahami

Bahan Bantu
Mengajar :
Kad manila

Strategi :
Berpusatkan guru

Nilai : Khusyuk


Langkah 2
-7min
Tujuan dan hikmah dikenakan dam haji dan umrah
(1)   Guru melakukan aktiviti bernyanyi bersama murid-murid
     (2)   Guru menyanyikan terlebih dahulu lagu kemudian diikuti oleh murid
     (3)   Guru memantau nyanyian daripada murid-murid

Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan
guru, berpusatkan murid dan berpusatkan bahan

Langkah 3

- 5min
Jenis-jenis dam
1.Guru menerangkan jenis jenis dam kepada pelajar.
2.Guru membentuk kumpulan dan membuat perbincangan tentang dam secara berkumpulan.
Strategi : Berpusatkan guru dan murid.

Penilaian

- 5min
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran
  (1)   Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
     (2)   Guru membuat soal jawab dengan bertemakan isi tempat kosong

Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Patuh, Taat

Penutup

-3min
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan dam haji dan umrah.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 4)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Menyembelih
Kemahiran: Membaca dan bercerita
Kaedah: Permainan Kuiz, Bercerita
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah menyaksikan cara penyembelihan semasa raya haji.
Hasil Pembelajaran:  a) Murid dapat memahami pengertian menyembeli dan hukumnya
(b) Murid dapat mengetahui dalil pensyariatan menyembelih
(c) Murid dapat mengetahi cara-cara menyembelih

Kemahiran Berfikir: Membaca, menulis
Penerapan Nilai: Patuh dan taat
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, lembaran kerja, kad manila, komputer riba dan skrin pemancar cahaya (LCD).



MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
-2miin
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi
-5min
Guru membuat simulasi kepada murid dengan membawa ayam hidup
(1)   Guru melakukan simulasi di dalam kelas
     (2)   Guru bertanyakan     perkaitan simulasi tersebut dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan simulasi dengan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar : Kad imbasan, kad gambar, lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Sabar, Taat, Patuh

Langkah 1
-5 min
Pengertian menyembelih dan hukumnya
 1.Guru menceritakan kepada murid maksud penyembelihan serta hukumnya
     
2.Guru meminta murid membincangkan cara penyembelihan dan hukumnya

Bahan Bantu Mengajar : Komputer, Kitab, Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan guru

Langkah 2
-5min
Tujuan dan hikmah disyariatkan sembelihan

(1) Sebagai tanda ketaatan kepada Allah
(2) Daging yang dimakan itu halal
(3) Menyembeli itu adalah ibadah dan yang memakannya mendapat pahala

  (1)   Guru melakukan aktiviti bercerita di kalangan murid-murid
     (2)   Guru dan murid-murid bersama-sama membincangkan hikmah penyembelihan
     (3)   Guru menyemak jawapan daripada murid-murid

Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 3
-5min
Jenis haiwan yang boleh disembelih.
1.Guru menerangkan jenis jenis haiwan yang boleh disembelih kepada pelajar.
2.Guru membentuk kumpulan dan membuat perbincangan tentang dam secara berkumpulan.

Nilai: Patuh dan taat.
Penilaian
-5min
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran
    (1)   Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
     (2)   Guru membuat soal jawab dengan bertemakan permainan kuiz teka silang kata

Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Sabar, Patuh, Taat

Penutup
-3min
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan menyembelih.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 5)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Bangkai
Kemahiran: Membaca, mendengar dan menulis
Kaedah: Syarahan
Pengetahuan Sedia Ada: Melihat bangkai di atas jalan.
Hasil Pembelajaran: a) Mengetahui hukum berkaitan bangkai
b) Mengetahui dalil diharamkan bangkai
c)Memahami hikmah larangan bangkai
Kemahiran Berfikir: Membaca mendengar menulis
Penerapan Nilai: Fokus taat dan patuh.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, lembaran kerja, kad manila, komputer riba dan skrin pemancar cahaya (LCD).








MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
-2min
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi
-3min

 Gambarajah haiwan mati di atas jalan raya.
1.Guru menerangkan topik pada hari ini.
2.Pelajar membuat kepastian dan pemahaman berdasarkan gambarajah.
 Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer
Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 1
-5min
 1.Hukum bangkai
2. Gambar bangkai

1.Guru menerangkan tentang hukum bangkai.
2. Guru meminta murid menyenaraikan jenis jenis bangkai.
Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 2
-7min
Menunjukkan video haiwan yang menjadi bangkai.
  1. Guru meminta pelajar membuat perbezaan antara bangkai dan bukan bangkai.
  2. Pelajar menerangkan perbezaannya.

Strategi : berpusatkan guru dan murid.
Langkah 3
-5min
-Jenis-jenis bangkai.
1.Guru menerangkan jenis jenis bangkai kepada pelajar.
2.Guru membentuk kumpulan dan membuat perbincangan tentang dam secara berkumpulan.
Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Penilaian
-5min
Aktiviti penilaian berdasarkan pelajaran
1.Guru menyediakan kuiz kemudian pelajar menjawab secara kumpulan.
2.Guru membuat penilaian berdasarkan jawapan pelajar.
Nilai : Patuh dan taat.
Strategi : Berpusatkan guru dan murid.
Penutup
-3min
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan bangkai.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.

Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 6)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Udhiyah
Kemahiran: Membaca dan bercerita
Kaedah: Bercerita dan kuiz
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar mempunyai pengalaman raya haji korban.
Hasil Pembelajaran: a)Memahami pengertian ibadat udhiyah dan hukumnya.
b)Mengetahui dalil disyariatkan udhiyah.
c)Memahami panduan pelaksanaan udhiyah.
Kemahiran Berfikir: Mendengar, membaca dan menulis.
Penerapan Nilai: Taat dan khusyuk.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, lembaran kerja, kad manila, komputer riba dan skrin pemancar cahaya (LCD).



MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
2min
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi
3min
Tayangan video suasana raya haji korban.
1.Guru menayangkan video suasana semasa raya haji.
2.Pelajar menonton tayangan video sambil membuat pemerhatian.
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan bahan.

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 1
5min
Guru menampalkan kad manila bergambar di papan putih berkenaan definisi dan hukum udhiyah.
  1. Guru menerangkan definisi udhiyah  dan hukum nya berdasarkan gambarajah di kad manila.
  2. Guru meminta pelajar membaca gambarajah tersebut.

Langkah 2
7min
Tujuan dan hikmah udhiyah.
  1. Guru menerangkan tujuan dan hikmah disyariatkan udhiyah.
  2. Guru meminta pelajar menulis hikmah udhiah di papan putih.
  3. Pelajar menyenaraikan hikmah udhiyah seperti yang diajar.

Langkah 3
5min
Jenis binatang yang boleh dijadikan udhiyah.
1.Guru menerangkan jenis jenis haiwan udhiyah kepada pelajar.
2.Guru membentuk kumpulan dan membuat perbincangan tentang dam secara berkumpulan.

Penilaian
5min
Aktiviti penilaian berdasarkan pelajaran.
  1. Guru memberi lembaran kuiz pada setiap kumpulan.
  2. Pelajar menjawab kuiz secara berkumpulan.
  3. Guru membuat penilaian berdasarkan jawapan kuiz.
Strategi : Berpusatkan bahan dan murid.
Penutup
3min
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan udhiyah.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 7)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Aqiqah
Kemahiran: Membaca, menulis dan mena’kul.
Kaedah: Syarahan dan bercerita
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar mengenal pasti binatang an’am semasa aqiqah.
Hasil Pembelajaran: a)Memahami pengertian aqiqah dan hukumnya.
b)Membezakan aqiqah dan udhiah.
c)Menyatakan dalil disyariatkan aqiqah.
Kemahiran Berfikir: Membaca, menulis dan bertutur.
Penerapan Nilai: Fokus dan gigih.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, lembaran kerja, kad manila, komputer riba dan skrin pemancar cahaya (LCD).










MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
2min

Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi

Tayangan video cukur jambul.
1.Guru menerangkan definisi aqiqah.
2. Pelajar mencatat penerangan guru.
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan bahan.

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 1
Panduan pelaksanaan aqiqah.
1.Guru menerangkan tatacara pelaksanaan aqiqah.
2.Guru meminta pelajar menyebut semula panduan tersebut.

Nilai: Taat
Langkah 2
Guru menampalkan jadual ketentuan jumlah binatang untuk aqiqah di papan putih.
1.Guru memanggil pelajar untuk mengisi tempat kosong pada kertas manila berkaitan jumlah binatang aqiqah.
2.Beberapa pelajar tampil untuk menuliskan jawapan.
Nilai: Gigih
Strategi:
Berpusatkan bahan dan pelajar.
Langkah 3
Adab menyambut bayi.
1.Guru menyenaraikan adab menyambut bayi beserta huraian di papan putih.
2.Pelajar diminta menbuat peta minda berdasarkan nota di papan putih.
Nilai: Berdisiplin dan bersungguh-sungguh.
Penilaian
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran.
Guru memberi lembaran kerja kepada pelajar sebagai kerja rumah.

Penutup
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan aqiqah.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.


Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 8)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: At’imah
Kemahiran: Mendengar,membaca dan menulis.
Kaedah: Syarahan dan kuiz
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar menyatakan makanan halal dan haram.
Hasil Pembelajaran: a) Menyatakan definisi at’imah
b) Menyenaraikan dalil at’imah
c) Menyebutkan hukum at’imah.
Kemahiran Berfikir: Mendengar, membaca dan menulis.
Penerapan Nilai: Disiplin dan taat.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, lembaran kerja, kad manila, komputer riba dan skrin pemancar cahaya (LCD).











MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
2min
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi
3min
Imej makanan.
1,Guru menerangkan pelajar tentang definisi at’imah berdasarkan imej.
2.Pelajar menulis penerangan guru di dalam buku latihan.
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan bahan.

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 1
5 min
Mengagihkan kad manila bertulis ciri-ciri makanan yang halal.
1.Guru meminta pelajar membentuk kumpulan.
2. Pelajar diminta menyenaraikan lagi makanan halal di papan putih.
Strategi:
Berpusatkan bahan dan guru.
Langkah 2
7min
Kaedah am untuk mengenal pasti binatang halal dan haram.
1.Guru mencerakinkan kad manila bertulis kaedah am mengenal pasti binatang halal dan haram.
2. Pelajar diminta menyusun semula secara berkumpulan.
Nilai: Tekun
Langkah 3
5 min
Jauhi perkara haram
1.Tumbuhan yang berbisa/beracun/memabukkan.
2.Minuman beracun/memabukkan.
3.Bahan kimia bercampur najis.
4.Bahan semula jadi seperti air, embun yang bercampur najis dan racun.
1.Guru menyenaraikan perkara haram yang perlu dijauhi dan meminta pelajar menghafaz kesemuanya.
2.Pelajar menghafaz perkara haram yang perlu dijauhi kemudian guru membuat semakan.

Penilaian
5 min
Kuiz tentang perbezaan makanan halal dan haram.
1.Guru membentuk kumpulan pelajar dan mengadakan kuiz.
2.Pelajar menjawab secara berkumpulan.
Nilai: Bekerjasama.
Penutup
3 min
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan ibadah haji dan umrah.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.


Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.







RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 9)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Binatang halal dan haram dimakan
Kemahiran: Mendengar dan membaca
Kaedah: Bercerita dan syarahan
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar sudah mengenal pasti binatang halal dan haram.
Hasil Pembelajaran: a)Menyatakan binatang yang halal dan haram
b)Membezakan binatang halal dan haram.
c)Menjauhi perkara yang haram seperti makanan dan binatang yang haram.
Kemahiran Berfikir: Mendengar dan membaca.
Penerapan Nilai: Patuh dan tekun.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, lembaran kerja, kad manila, komputer riba dan skrin pemancar cahaya (LCD).




MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan
2min
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi
3min

Gambarajah binatang.

1.Guru menyoal pelajar tentang nama-nama binatang.
2.Pelajar menjawab soalan dan menamakan bintang tersebut.
Bahan Bantu Mengajar : Kad manila bergambar.
Strategi: Berpusatkan bahan.

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 1
5min
Guru menampalkan kad manila yang menyenaraikan jenis binatang yang terbahagi kepada tiga bahagian.
1.Guru menceritakan bahagian binatang kepada pelajar.
2. Guru meminta pelajar menghafaz bahagian tersebut.
Strategi: Berpusatkan bahan.

Nilai : Patuh, Sabar, Khusyuk
Langkah 2
7min
Menyusun kad manila tentang tiga jenis binatang
1.Binatang darat
2.Binatang air
3.Binatang dua alam.
1.Guru menyusun tiga bahagian binatang.
2.Guru meminta pelajar menulis binatang-binatang mengikut bahagian.
Strategi: Berpusatkan bahan dan pelajar.

Langkah 3
5min
Menjauhi dadah dan rokok.
1.Guru menjelaskan tentang akibat mengambil dadah dan rokok.
2.Pelajar menulis akibat menghisap rokok dan dadah.
Nilai: Taat
Penilaian
5min
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran.
1.Guru memberi lembaran kerja.
2.Pelajar menyiapkan lembaran kerja secara individu.
Nilai: Patuh.
Penutup
3min
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan haiwan yang halal dan haram.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.
Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IBADAT DARJAH 6 (bab 10)

Nama Guru: Adibah Hanis Binti Arif
Mata pelajaran: Ibadat Darjah 6
Kelas: 6 Maliki
Tarikh: 7 Disember 2019
Masa: 2.30 – 3.30 petang
Bilangan: 20 orang pelajar
Tajuk: Solat ketika darurat
Kemahiran: Mendengar, membaca dan menulis.
Kaedah: Bercerita dan syarahan
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar mengetahui hukum solat darurat.
Hasil Pembelajaran: a)Menyatakan erti solat darurat
b)Menulis cara-cara solat ketik darurat
c) Menyebut dalil solat darurat.
Kemahiran Berfikir: Mendengar, membaca dan menulis.
Penerapan Nilai: Tekun dan gigih.
Bahan Bantu Mengajar: Kitab, lembaran kerja, kad manila, komputer riba dan skrin pemancar cahaya (LCD).


MASA/LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN
Pendahuluan
2min
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

 1.Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

2. Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk dan patuh.
Set Induksi
3min

Tayangan video solat darurat.
1.Guru menerangkan isi kandungan video berkaitan dengan topik pelajaran.
2.Pelajar menulis dan membuat catatan.
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan bahan.

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 1
5min
Solat dalam kenderaan.
1.Guru meminta beberapa pelajar membuat lakonan solat dalam kenderaan seperti di dalam video.
2.Pelajar melakonkan solat dalam kenderaan seperti di dalam video.
Strategi: Berpusatkan bahan dan pelajar.

Nilai : Patuh, Sabar, Taat

Langkah 2
7min
Cara-cara solat ketika darurat.
1.Guru membentuk beberapa kumpulan pelajar.
2. Setiap kumpulan perlu berbincang tentang tutorial melaksanakan solat ketika darurat.
3. Pelajar menghantar wakil setiap kumpulan untuk melakukan tutorial solat ketika darurat.

Langkah 3
5min
Bacaan dalil dan hukum solat ketika darurat.
1.Guru membacakan dan menerangkan tentang dalil dan hukum solat ketika darurat.
2. Pelajar mengikuti bacaan guru.
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid.
Penilaian
5min
Menghafaz jenis jenis solat dan dalil ketika darurat.
1.Guru meminta pelajar menghafaz jenis jenis solat dan dalil ketikadarurat.
2. Pelajar menghafaz jenis solat dan dalil ketika darurat kemudian menghantar tasmik kepada guru.
Strategi:
Berpusatkan murid dan guru.
Nilai:
Patuh tekun dan taat.
Penutup
3min
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1.Guru membuat rumusan berkenaan solat ketika darurat.
2.Murid-murid menyatakan kefahaman tentang topik pada hari ini.
Kemahiran:
Kemahiran membuat rumusan dan berdaya saing.
Strategi:
Berpusatkan guru dan murid.


Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya sebilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan




No comments:

Post a Comment